top of page

לטפל בעור בטבעיות

עודכן: 15 במאי 2022


האיבר הגדול ביותר בגוף האדם, שכבת ההגנה התוחמת בין הפנים לחוץ.


בשנים האחרונות קיימת עלייה ברגישות עורית מסוגים שונים, ביניהם- אטופיק דרמטיטיס, הקרויה גם אסטמה של העור, פסוריאזיס, סבוריאה, אלרגיות ועוד. לפי הרפואה הסינית העור הוא איבר מקביל לריאות ולמעי, כלומר ייתכן והחולשה הבאה לידי ביטוי על גבי העור מבטאת למעשה חולשה פנימית ועמוקה יותר.


לכן גם מומלץ שגם הטיפול ישלב פנים וחוץ. ההמלצה הראשונה לסובלים מתופעות עוריות היא להימנע ממוצרי חלב. הסיבה היא שמוצרי חלב יוצרים עומס על מערכת העיכול, הפסקת צריכתם, לעתים רק לתקופה, מאפשרים למערכת העיכול לפעול בצורה יעילה יותר. בנוסף לחלב מומלץ לבדוק אלרגנים נוספים, כמו קמח לבן, סוכר לבן, גלוטן ועוד.


המלצה שניה נשמעת מאוד טריוויאלית אבל היא לגמרי לא מובנת מאליה - נשימה! שימו לב כמה משעות היום אנחנו נמצאים בחוץ, נושמים אוויר נקי, חשוב לוודא שהבית מאוורר, ולקחת לנו במהלך היום כמה נשימות עמוקות, מתוך מודעות. כאן נכנס גם המקום של הרגש והנפש- כדאי לברר האם יש עומס רגשי? מה המקור שלו? האם יש לי מספיק מנוחה ושקט? במקרה ומי שסובל הוא ילד או ילדה יש מקום לבדוק האם יש להם צורך רגשי שלא מסופק? עד כמה אנחנו קשובים לצורך שלהם בחופש? לעיתים הדאגה שלנו כהורים גורמת אצלם לתחושת מחנק. בדיקה נוספת היא מה אנחנו מרגישים מול פצע או חוסר אסטטיות.


ומה עם העור?

הטבע עשיר כל כך בחומרי מרפא, אלו החומרים הקרובים אלינו ביותר. ואלו חומרים המעודדים את הגוף לריפוי עצמי והיתרון הגדול ביותר הוא שלרוב החומרים הטבעיים, בניגוד לתרופות המתועשות, יביאו ריפוי מבלי לפגוע באיבר או מערכת אחרת בגוף. בגלל האיזון שעדין שקיים בחומרי המרפא מן הטבע.


אשתף בשלושה מקרים הקשורים בעור ובשניהם המשחות הטבעיות הביאו ריפוי. הראשון הוא הקרוב ביותר לליבי- בני המתוק שסבל מפצע מאחורי האוזן בגיל 3 ופצע נוסף בין אצבעות הרגליים, רופא הילדים אבחן כסבוריאה דרמטיטיס והמליץ על משחה סטירואידית. החלטנו לפנות קודם כל לחומרים הטבעיים שאני כל כך מאמינה ביעילותם. רקחתי לו משחה על בסיס חמאת קקאו, שמן קלנדולה ושמן אובליפיחה, שמנים נהדרים לכל סוגיות העור. הפצע שמאחורי האוזן נעלם כעבור ימים ספורים. הפצע ברגל היה קשה יותר להתמודדות, בגלל הלכלוך הרב המצטבר בין אצבעות הרגליים, בעיקר בקיץ...


הסוגיה השנייה הגיעה מרופא סיני, אשר מטופל שלו סובל מפסוריאזיס בשתי הרגליים והוא נמצא בתהליך טיפולי, הם ביצעו ניסוי קטן ומרחו על רגל אחת משחה טבעית שרקחתי עבורו ועל הרגל השנייה מרחו משחה שהומלצה ע"י רופא העור. על הרגל עליה נמרחה המשחה הטבעית נצפתה הטבה.


המשחה השלישית נרקחה עבור ילד שסבל ממולסקום (= יבלות ויראליות, מאוד מדבקות, כך שאם הילד נדבק, היבלת תתפשט לחלקים נוספים בגוף. לרופאי העור אין המלצה על תכשיר מרפא, רק תכשירים מרגיעים. המולסקום חולף מעצמו, לעיתים אחרי שנתיים). עבורו רקחתי משחה על בסיס חימר ירוק, הסופח רעלים. אמו הנרגשת סיפרה שהמשחה הועילה מיד בשימושים הראשונים ותוך שבועיים כבר לא היו יבלות כלל. ההצלחה הגדולה הביאה עוד הורים לנסות ולראות את פלא הריפוי הטבעי.


כוחם של החומרים הטבעיים הוא בעדינותם. כמה הלב מתמלא יראה לנוכח ניסים גלויים, תרומתם של הצמחים המרפאים לחיינו.

 
Comments


bottom of page